Okna PCV (poprawny skrót – PVC, PCW), czyli okna zbudowane z polichlorku winylu, są obecnie najpopularniejszym rodzajem okien montowanych w domach, mieszkaniach czy instytucjach użyteczności publicznej albo biurowcach. Wyprzedziły pod tym względem okna drewniane oraz okna aluminiowe, a podstawowym czynnikiem powodującym taki stan rzeczy, jest relatywnie niska cena w stosunku do pozostałych rodzajów okien. Czy jest to jednak powód jedyny, dla którego klienci chętniej sięgają właśnie po okna PCV?

Zalety okien PCV

Wybór i zakup okien do jakiegokolwiek budynku, a nie tylko do prywatnego, jest związane z wzięciem pod uwagę wielu aspektów i są to przede wszystkim: estetyka, szczelność, trwałość oraz skala trudności podczas konserwacji.

Estetyka okien PCV

Okna PCV są gładkie, przyjemne w dotyku i pasują do każdego rodzaju budynku. Mogą być ponadto wykonane w niemalże dowolnym rozmiarze, z gwarancją na długotrwałe zachowanie kolorystyki okna. Kolory okien PCV, w tym biel, przy niewielkiej potrzebie konserwacji przez bardzo długi okres nie tracą nic ze swojego pierwotnego stanu.

Szczelność okien PCV

Okna PCV są wyjątkowo szczelne i dotyczy to zarówno skali przenikania ciepła, jak i ochrony przed hałasem z zewnątrz. Wpływ na wysoką szczelność okien PCV mają zaś aż trzy czynniki. Po pierwsze sam materiał jest wyjątkowo mało przepuszczalny, odporny na wilgoć i powiewy wiatru; po drugie okna PCV są wykonywane w standardzie jako szyby zespolone jednokomorowe (może być komór więcej) i składają się z dwóch szyb o grubości 4 mm, ramki dystansowej (16 mm), przestrzeni międzyszybowej wypełnionej mieszaniną argonu i powietrza, uszczelnienia butylem oraz z sita molekularnego pochłaniającego wilgoć i uszczelnienia najczęściej silikonem; po trzecie pomiędzy ramami szyb a ramą okna znajdują się dodatkowe uszczelki.

Trwałość i konserwacja okien PCV

Okna PCV są praktycznie niezniszczalne, o ile nie zostaną poddane wyjątkowo restrykcyjnym naciskom z zewnątrz. Są odporne na wpływ czynników atmosferycznych, nie atakują ich owady ani grzyby, są niepalne, bardzo trudno je zarysować, a uderzenia czy oparcie się o ramy (nie szyby) nie powodują wgnieceń i wypaczeń. Są łatwe w montażu, ponieważ zachowują wysoką sztywność oraz niezwykle łatwe w konserwacji, gdyż zazwyczaj wymaga się jedynie przetarcia ram raz na jakiś czas wilgotną szmatką. Przy większym zabrudzeniu (np. po zimie, ze względu na dużą ilość wydzielin pieców w powietrzu) można użyć łatwo dostępnych preparatów.

Ważne również jest to, że kiedy zdecydujemy się na wymianę okien, stare okna PCV zostaną poddane w stu procentach recyklingowi.