Rolety zewnętrzne to praktyczny system, który chroni nas na trzy sposoby: zapewniając doskonałą izolację termiczną, chroniąc prywatność i spokój, a także stanowiąc skuteczną barierę antykradzieżową. Aby jednak zapewnić ochronę na najwyższym poziomie, powinniśmy odpowiednio się do tego przygotować i dokonać skrupulatnych pomiarów, które pozwolą idealnie dopasować produkt do naszych potrzeb i wymagań. Jak precyzyjnie zmierzyć okno do rolet zewnętrznych?

Wybór typu rolety

Wybór odpowiedniego rodzaju rolety to kluczowa kwestia. W zależności od wybranego przez nas rodzaju rolet potrzebujemy różnych rozmiarów. Decydując się na roletę zewnętrzną, warto zastanowić się, czy zamontować naszą roletę we wnęce okiennym, czy na ścianie. Okazuje się, że montaż rolet we wnęce okiennych jest bardziej kłopotliwy, ponieważ często są nierówne wymiary, więc albo musimy pogodzić się z faktem, że rolety nie mogą idealnie pasować lub zlicować ze ścianą. Niezależnie jednak od rodzaju wybranej rolety, zanim dokonamy pomiarów, musimy przygotować kilka niezbędnych narzędzi, które nam w tym pomogą.

Narzędzia i akcesoria przydatne podczas pomiarów

Pomiar rolet to zadanie precyzyjne, dlatego potrzebne są odpowiednie narzędzia. Wszystkie urządzenia można łatwo znaleźć w naszej skrzynce narzędziowej. Aby dokonać pomiaru, potrzebujemy:

Roleta podtynkowa – jak mierzyć?

W przypadku decyzji o zakupie rolet podtynkowych zwykle mamy do czynienia z nowo budowanymi domami. W tym przypadku należy zmierzyć szerokość wnęki, mniej więcej pośrodku okna i zwrócić szczególną uwagę, aby podczas pomiaru był równy. Gdy nie jesteśmy pewni czy wnęka jest równo wykończona, warto dodatkowo wykonać pomiary w dolnej i górnej części okna. Jeśli chodzi o wysokość, niezależnie od rodzaju nadproża, ze względu na większą możliwość wystąpienia nierówności należy koniecznie wykonać trzy pomiary w różnych miejscach i zwrócić uwagę na wartość najniższą. Taśmę mierniczą należy przykładać jak najbliżej ramy okna.

Roleta montowana we wnęce – jak mierzyć?

Ze względu na możliwe nierówności okno do rolet montowanych we wnęce należy bardzo dokładnie wymierzyć. W tym celu mierzymy szerokość wnęki na górze i na dole okna oraz wysokość wnęki po obu stronach. Przy montażu rolety na murze mierzymy również szerokość i wysokość wnęki, aby można było dobrać odpowiedni rozmiar skrzynki rolety. Okno najlepiej mierzyć wzdłuż ściany. Jeśli zauważymy nierówności, powinniśmy przyjąć mniejszy wymiar.

Roleta adaptacyjna – jak mierzyć?

Decydując się na montaż rolety adaptacyjne natynkowej, oprócz zmierzenia wielkości wpustu okiennego, powinniśmy wziąć pod uwagę również kilka innych parametrów. W pierwszej kolejności warto ustalić, z jakiego materiału wykonane są ściany budynku i w jaki sposób są ocieplane. Za pomocą naszego szpikulca mierzymy grubość izolacji na ścianie, a także w nadprożu i węgarku. Z uwagi na warstwę kleju, która mocuje izolację oraz przestrzenie powietrzne inaczej tzw. pory powietrzne, w izolacji wykonujemy nakłucia w kilku różnych miejscach. Następnie mierzymy wymiary wnęki i na koniec do wymiarów rolety dodajemy grubość izolacji ościeża. Mierzenie rolet nie jest skomplikowanym procesem. Bez trudu poradzimy sobie z nim sami, bez konieczności zatrudniania wykwalifikowanej ekipy budowlanej. Ale pamiętaj, to bardzo precyzyjna praca. Dlatego warto poprosić o pomoc przyjaciół lub rodzinę.