Parasole ogrodowe możemy podzielić przede wszystkim na te, które charakteryzują się bocznym lub centralnym umiejscowieniem nogi lub stelaża. Obie kategorie mają swoje wady i zalety, a nasz wybór powinien paść na parasol, który będzie spełniał nasze oczekiwania. Nie każdy parasol będzie dawał nam możliwości dowolnej aranżacji czy ustawienia mebli ogrodowych. Zależnością, która jest równie istotna będzie również wielkość parasola i jego stabilność. Na rynku znajdziemy modele o bardzo dużych rozmiarach, które mogą sięgać nawet 5,5 m. 

Parasol z bocznym stelażem

Cechą charakterystyczną parasoli z nogą umiejscowioną z boku, jest niekonwencjonalny i nietypowy design. Z pewnością doda on nowoczesności każdemu ogrodowi czy tarasowi. W porównaniu z parasolem, którego stelaż znajduje się w centralnej części, daje nam o wiele więcej przestrzeni użytkowej. Z prostych powodów – możemy aranżować taras czy ogród bez uwzględnienia stelażu w centrum parasola. Wysoka funkcjonalność i elegancki projekt sprawia, że ten rodzaj parasola ogrodowego jest coraz częściej wybierany i stosowany w ogrodach.

Parasol ze stelażem centralnym

Jeśli w zamyśle aranżacji naszego tarasu lub ogrodu mamy ustawienie krzeseł, leżaków czy małego stołu – parasol z nogą w centrum będzie dobrym rozwiązaniem. W przypadku, kiedy planujemy umieszczenie pod parasolem ogrodowym większego obiektu, stelaż będzie z nim kolidował. 

Wybór parasola

Na pytanie, jaki parasol do ogrodu wybrać, powinniśmy odpowiedzieć sobie sami. Jest to uzależnione od potrzeb i naszych oczekiwań, jakie ten produkt będzie miał spełniać. Powinniśmy wziąć pod uwagę potrzebę wykorzystania parasola ogrodowego – czy chcemy umieścić pod nim duży stół, czy pojedyncze obiekty? Jak duże one będą? Wielkość parasola powinniśmy dostosować do tego, czy parasol będzie zmieniał swoje miejsce. Dużo trudniej jest zmienić umiejscowienie dużego parasola, którego montaż zwykle jest nieco bardziej zaawansowany. Jeśli chodzi o design i materiały, z jakich wykonane są parasole – na rynku mamy całą gamę produktów, które pozwolą na wybór idealnej opcji dla nas.