Taras jest dobrodziejstwem dla szczęśliwych posiadaczy domów, to letnie przedłużenie salonu, jadalnia oraz miejsce odpoczynku po ciężkim dniu pracy. Na tarasie kawa smakuje lepiej, pranie szybciej schnie, dzieci w atmosferze pikniku bawią się radośniej, a grill z przyjaciółmi zamienia się w wielogodzinną domówkę. Aby chwile odpoczynku nie zostały zakłócone przez niespodziewaną zmianę warunków atmosferycznych lub piekące nie do zniesienia słońce, należy zadbać o właściwe zadaszenie tarasu.

Jakie powinno być zadaszenie?

Zadaszenie tarasu powinno być przede wszystkim wytrzymałe i bezpieczne dla użytkowników. Niedopuszczalne są lekkie, luźno mocowane  elementy, ponieważ porywisty wiatr mógłby je porwać i poczynić szkody na elewacji budynku lub w ogrodzie. Wybór zadaszenia powinien być dobrze przemyślany, a decyzja uzależniona od wielu czynników:

funkcjonalność;

trwałość;

odporność na warunki atmosferyczne;

optymalne zacienienie tarasu oraz wnętrza domu;

estetyka dopasowana do budynku.

Powyższe warunki spełniają zarówno zadaszenia stałe, jak i te montowane sezonowo. Należy jednak pamiętać, aby zadaszenie wykonane było z materiałów najwyższej jakości, ponieważ na co dzień będzie narażone na ostre słońce, wiatr i deszcz, a w przypadku zadaszenia stałego również na mróz zimą.

Zadaszenie stałe, czy montowane sezonowo?

Wybór rodzaju zadaszenia to zawsze decyzja indywidualna. Podyktowana jest zasobnością portfela, pomysłowością, oraz potrzebami.

Osobom, które cenią sobie maksymalny komfort i wygodę, spodoba się pergola wykonana z drewna, lub z aluminium pokryta poliwęglanem, lub szkłem. Taka konstrukcja doskonale przepuszcza promienie słoneczne, ale jednocześnie chroni przed deszczem i wiatrem. Miłośnicy natury z powodzeniem mogą zdecydować się na przedłużenie ogrodu za pomocą roślin, które będą piąć się po konstrukcji.

Markiza będzie odpowiednia dla zwolenników uniwersalności. Materiał zacieniający usadowiony na stelażu dostępny jest w wielu wzorach i kolorach. Markizę można składać i rozkładać w zależności od potrzeb. Ten rodzaj zadaszenia nie posiada podpory i jest idealny w sytuacji ograniczonej ilości miejsca na tarasie.

Kolejnym wyborem jest nieśmiertelny duży przeciwsłoneczny parasol ogrodowy. Rozwiązanie to jest idealne dla małych tarasów i balkonów. Różnorodność kształtów i kolorów sprawia, że nie ma tu miejsca na nudę. Zróżnicowane opcje mocowania, montaż na wysięgniku, czy zmienny kąt ustawienia powodują, że parasol można tradycyjnie postawić na podłożu, lub przymocować do barierki, a nawet sufitu.