Jeszcze do niedawna okna aluminiowe wykorzystywane były przede wszystkim w budownictwie komercyjnym czy instytucjonalnym. Ich spora funkcjonalność oraz użyteczność sprawiła, że obecnie są równie często używane w przypadku domów jednorodzinnych. Aluminium charakteryzuje się wieloma cechami, które sprawiają, że okna wytworzone przy jego użyciu są niezwykle trwałe. Jest to także dość modernistyczne rozwiązanie, które posiada kilka innych zalet. 

Zastosowanie 

Aluminium to materiał, z którego wytwarza się drzwi przesuwne, ściany okienne czy różne profile. Dawniej okna aluminiowe były wykorzystywane w innych budynkach, jednak teraz coraz częściej spotykamy je w domach jednorodzinnych. Są one montowane w centrach handlowych, biurowcach, klinikach czy hotelach. Stolarka aluminiowa to rozwiązanie, które jest stosowane w przypadku, gdy konieczne jest zastosowanie dużych przeszkleń, a to właśnie w tego typu budynkach, jest to konieczne. 

Ma ona jednak tyle zalet, że jej stosowanie w domach jednorodzinnych również jest świetnym pomysłem. Aluminium to lekki materiał, który charakteryzuje się dobrą plastycznością oraz małą gęstością. Dodatkowo jest to odporny na rdzę oraz dość sztywny materiał. 

Cechy aluminium

Dzięki sporej plastyczności aluminium, okna z niego produkowane mogą być prostokątne, okrągłe, a nawet łukowe. Jeśli chodzi o profile aluminiowe to mamy do wyboru dwa rodzaje: zimne oraz ciepłe. Te pierwsze cechują się słabą termoizolacyjnością, dlatego stosuje się je w budynkach użyteczności publicznej. Profile ciepłe ze  względu na swoją świetną izolacyjność są stosowane w domach jednorodzinnych. Warto także dodać, że stolarka aluminiowa cechuje się odpornością na czynniki atmosferyczne oraz środowiskowe. Śnieg, zawilgocenie, grzyb czy pleśń nie są jej straszne. Kolejną zaletą jest estetyka. Szeroka paleta barw oraz wiele możliwości wykończenia sprawiają, że możemy puścić wodze fantazji. 

Okna wykonane z aluminium mają naprawdę wiele zalet, dlatego warto się nad nim zastanowić, kiedy będziemy przeprowadzać remont.